Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Led by Vargas, Monarch boys run second at Ida Grove

Led by Vargas, Monarch boys run second at Ida Grove

  • 0
{{featured_button_text}}
D-S runners at Ida Grove

The Denison-Schleswig cross country teams were back in action on Monday at the Odebolt-Arthur/Battle Creek-Ida Grove Invitational at Ida Grove.

The D-S boys netted 111 points and finished second overall in the final team standings behind champion Siouxland Christian’s 88 points.

On the girls’ side, D-S tallied 257 points to take home 11th place overall.

Woodbury Central/Kingsley-Pierson won the team title for the girls with 50 points. Manson-Northwest Webster was runnerup with 74 points.

"Tonight was a great night to run. The weather was beautiful. The kids really pushed hard on this course," commented Denison-Schleswig coach Nick Bradley.

Boys’ results

Adolfo Vargas led the D-S boys on Monday, as he placed seventh overall out of 170 runners in a time of 18 minutes, 31.10 seconds.

Eric Brannon of Siouxland Christian won the individual title in 17:09.30.

Leo Flores ran 13th for the Monarchs in 18:47.30.

He was followed by Ricky Ledesma (17th, 19:05.20), Esteban Castellanos (35th, 19:54.52), Ethan Perrien (39th, 20:07.38), Bradyn Schillerberg (56th, 20:39.55) and Chris Campos (66th, 20:53.95).

Girls’ results

The D-S girls were led on Monday by Bella Araujo, who placed 27th overall out of 136 runners in 23:30.03.

Taking home the individual title was Manson-Northwest Webster’s Maddie Moline in 19:43.68.

Elizabeth Cary ran 31st for the Monarchs in 23:43.98. Juliana Barajas finished 61st in 25:20.12.

She was followed by Olivia Gunderson (76th, 26:17.54), Kaily Cano (103rd, 28:21.89), Alison Fink (110, 29:10.62) and Jazmine Iglesias (122nd, 30:57.99).

Other D-S results

Varsity boys

76. Brian Ibarra, 21:14.35; 91. Reed Bowker, 21:43.24; 98. Alex Garcia, 21:59.27; 103. Kaiden Krajicek, 22:13.57; 108. Jason Castillo, 22:41.93; 138. Chris Ochoa, 24:54.64; 170. Tanner Gotto, 34:15.77

Middle School Girls

1. Lola Mendlik, 12:49.19; 5. Charlotte Schrum, 13:26.18; 19. Emily Bahnsen, 14:44.95; 40. Andrea Flores, 17:24.35; 48. Janet Castillo, 18:09.99 (58 runners)

Middle School Boys

8. Yohannes Brihane, 13:17.07; 29. Ethan Olsen, 15:09.96 (70 runners)

Final Team Standings

Varsity Boys

1. Siouxland Christian 88; 2. Denison-Schleswig 111; 3. Southeast Valley 119; 4. West Monona 143; 5. Sioux Central 152; 6. Manson-Northwest Webster 163; 7. Woodbine 181; 8. Pocahontas Area 199; 9. South Central Calhoun 201; 10. Odebolt-Arthur/BC-IG 237; 11. Lawton-Bronson 284; 12. Woodbury Central/Kingsley-Pierson 295; 13. East Sac County 346; 14. Boyer Valley 264; 15. Ridge View 365; 16. Alta-Aurelia 379; 17. Whiting 457

Varsity Girls

1. Woodbury Central/Kingsley-Pierson 50; 2. Manson-Northwest Webster 74; 3. South Central Calhoun 134; 4. Alta-Aurelia 136; 5. Sioux Central 164; 6. Ridge View 182; 7. Lawton-Bronson 193; 8. Exira/EH-K 208; 9. West Monona 241; 10. Pocahontas Area 255; 11. Denison-Schleswig 257; 12. East Sac County 281; 13. Southeast Valley 319; 14. Odebolt-Arthur/BC-IG 337; 15. Woodbine 344

Related to this story

Most Popular

Recommended for you

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics